Transmisje mszy świętych i nabożeństw

W związku z trwającym stanem epidemii, polscy biskupi zachęcili, aby korzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i przeżywać ją za pośrednictwem transmisji. Oprócz strony internetowej www.episkopat.pl (www.episkopat.pl/msze-swiete-transmisje) także wiele stron diecezji publikuje spisy transmisji z lokalnych parafii. „Listy z pewnością nie zawierają wszystkich transmisji, ale są pomocne dla szukających mszy świętej w konkretnej diecezji lub o określonej godzinie” – dodał ks. Rytel-Andrianik.

Transmisje ogólnopolskie:
msza święta
różaniec
droga krzyżowa
gorzkie żale

Można łączyć się ze wspólnotą Kościoła w niedzielnej mszy świętej m.in. za pośrednictwem Programu 1 Telewizji Polskiej, gdzie o godz. 7.00 transmitowana jest msza święta z Łagiewnik, a o godz. 10.55 z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponadto dostępne są transmisje w Polsat News o godz. 9.00 i w TV Trwam o godz. 9.30. O godz. 10.30 w Polsat Rodzina transmitowana jest msza święta dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Msza święta dla widzów TVP Polonia transmitowana jest o godz. 13.00. Transmisji można wysłuchać też w radiu: o godz. 9.00 i 19.00 – w Programie 1 Polskiego Radia a o godz. 9.00 – w Radiu Maryja.

Swoje ramówki specjalnie na najbliższy czas zmieniło wiele rozgłośni diecezjalnych, dodając do nich dodatkowe transmisje Mszy Świętych i nabożeństw. Najwięcej transmisji można znaleźć w Internecie. „Coraz więcej parafii zaczęło transmitować msze święte ze swoich kościołów. Wielu proboszczów uzyskuje możliwość transmisji w kanale YouTube albo transmitują po prostu na Facebooku” – powiedział Rzecznik Episkopatu. „Bierzemy przykład z Ojca Świętego Franciszka, który celebruje mszę świętą codziennie o godz. 7.00 w swojej kaplicy w Domu św. Marty i ta modlitwa jest transmitowana przez media watykańskie, również w Internecie” – dodał.

„Sytuacja sprawiła, że tegoroczny Wielki Post jest postem od fizycznej obecności na Eucharystii, ale nie może być postem od Pana Jezusa. Jest to post od modlitwy w licznych zgromadzeniach, ale nie od modlitwy” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przypomniał, jak ważne jest, by podczas transmisji mszy świętej skupić się tylko na niej i nie robić w tym czasie innych rzeczy. Zachęcił, aby każdy dom i każda rodzina, szczególnie w niedzielę, stały się domowymi Kościołami.

/ episkopat.pl /